Rapti-badi

बाढीले कुन जिल्लामा कति क्षति ? यस्तो छ रिपोर्ट

झापा । गत शुक्रबार रातिदेखि परेको अविरल वर्षासँगै आएको बाढीले तराईका जिल्लाहरुमा पुर्‍याएको क्षतिको विवरण आउने क्रम जारी छ । स्थानीय जिल्ला प्रशासनले क्षतिको विवरण धमाधम संकलन गरिरहेको छ । तर, एकसाता पुग्न लाग्दासम्म गृहमन्त्रालयले क्षतिको पूर्ण विवरण तयार पार्न सकिरहेको छैन ।

तराईका जिल्लाहरुमा बाढीले पारेको प्रभाव र क्षतिबारे टीमले विभिन्न जिल्लाको प्रारम्भिक विवरण संकलन गरेको छ ।

प्राप्त विवरणअनुसार झापा, मोरङ, सुनसरी, सप्तरी, रौतहट, बारा, पर्सा, चितवन, बर्दिया लगायतका जिल्लाहरुमा बढी क्षति भएको छ भने सिराहा, कपिलवस्तु, रुपन्देही, नवलपरासी, दाङ, कैलाली र कञ्चनपुर लगायतका जिल्लाहरुमा अपेक्षाकृत कम क्षति देखिएको छ ।

अनलाइनखबरलाई प्राप्त क्षतिको प्रारम्भिक विवरण यस्तो छः

झापाः १२ को मृत्यु, तीन हजार परिवार विस्थापित

झापा जिल्लामा बाढीका कारण १२ जनाको मुत्यु भएको प्रारम्भिक तथ्यांक आएको छ । बाढीले बगाएर २ जना बेपत्ता छन् ।

प्रमुख जिल्ला अधिकारी ऋषिराम तिवारीले अनलाइनखबरलाई दिएको जानकारी अनुसार सुरुमा २ हजार घर परिवार विस्थापित भएको विवरण आए पनि यो संख्या अझै बढ्न सक्ने अनुमान गरिएको छ । ‘अहिलेसम्म विस्थापित परिवार संख्या २५ सय पुगिसकेको छ,’तिवारीले भने, ‘यो संख्या अझै बढ्ने र तीन हजारको हाराहारीमा पुग्ने हामीले अनुमान गरेका छौं । जिल्लाको तथ्यांक संकलन गर्ने काम भइरहेको छ ।’

बाढीले झापा गाउँपालिका, गौरीगञ्ज नगरपालिका लगायतका दक्षिणी भेगमा बढी क्षति पुर्‍याएको छ ।

भर्खरै धान रोपिएको हुनाले बाढी र डुबानका कारण झापाको कृषि व्यवसायमा निकै ठूलो क्षति भएको छ ।

बाढीले झापा जिल्लामा पर्ने पूर्व-पश्चिम राजमार्गको पुल र सडकमा भने खासै क्षति पुर्‍याएको छैन ।

त्यहाँको सडक सुचारु अवस्थामै रहेका छन् । प्रजिअ तिवारीले भने- ‘आजैमात्रै हामीले बैठक बसेर सामान्य क्षति भएका ठाउँहरुमा तत्काल मर्मत गर्न भनेका छौं । मुख्य राजमार्गमा खासै ठूलो क्षति भएको छैन, अन्यत्र क्षति भएका पुल पुलेसा र सडकहरु मर्मत गरेर तत्काल सुचारु गरिनेछन् ।

मोरङमा १७ को मृत्यु, ११ हजार परिवार विस्थापित

मोरङ जिल्लाबाट हालसम्म प्राप्त विवरण अनुसार बाढी र डुवानमा परी १७ जनाको मृत्यु भएको छ । ४ जना वेपत्ता छन् । वेपत्ता हुनेमध्ये अधिकांशको मृत्यु भएको हुन सक्ने प्रशासनको अनुमान छ ।

बाढी र डुवानका कारण जिल्लामा ३ हजार २ सय १ वटा निजी घरमा क्षति पुगेको प्रशासनले जनाएको छ । बाढीबाट जिल्लामा ११ हजार ४ सय २० परिवार विस्थापित भएका छन ।

मोरङमा डुवान भएका घरहरुको संख्या ८ हजार ५ सय पुगेको छ । रिपोर्ट आउने क्रम जारी रहेकाले क्षति भएका घर र विस्थापित हुनेको संख्या अझै बढ्न सक्ने स्थानीय प्रशासनले जनाएको छ ।

बाढी र डुवानमा परी घाइते हुनेको संख्या भने प्राप्त नभएको स्थानीय प्रशासनले जनाएको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालयका अनुसार बाढी र डुवानमा परी ८० वटा गाई गोठमा क्षति पुगेको छ भने ५ हजार २ सय ५३ चौपायाको मत्यु भएको छ । यो संख्या थप हुन सक्ने प्रशासनको भनाइ छ ।

बिराटनगर विमानस्थल र आयल निगमको पर्खाल तथा रिजर्भ ट्यांकको तेलमा पानी मिसिएको छ । विद्युत आपूर्ति बन्द हुँदा खानेपानीको आपूर्ति पनि बन्द भएको छ । विमानस्थललाई समेत बाढीले असर पुर्‍याएका कारण एक सातासम्म विमानसेवा ठप्प छ ।

मोरङको बेलबारी इलाका प्रहरी कार्यालयको ब्यारेकमा बाढीले क्षति पुगेको छ । प्रहरी चौकी कर्सियाको कम्पाउण्ड वालमा पनि क्षति पुगेको छ ।

बाढी र डुवानका कारण जिल्लाका केही सडकमा पनि क्षति पुगेको छ । रंगेली इलाका प्रहरी कार्यालयतर्फ जाने मुख्य सडक, भेडुवाथानको मुख्य सडक र विभिन्न स्थानका मुख्य तथा स्थानीय राजमार्गहरुमा आशिंक क्षति हुँदा सवारी साधन चलन गाह्रो भएको प्रशासनले जनाएको छ ।

मोरङमा ६ वटा पुलमा क्षति पुगेको छ । पूर्वपश्चिम राजमार्ग अन्तरगत सुन्दर हरैंचा-४ स्थित गछिया पुलको दायाँ-वायाँ साइटमा गछिया खोलाले कटान गरेको छ । पथरीस्थित डाँस खोलाको पुलको पनि दायाँबायाँ साइडमा कटान भएको छ ।

दक्षिणी भेगको रंगेली नगरपालिका नजिकै बक्राहा खोलाको पुल दायाँ-वायाँ कटान भएकाले हलुका सवारी साधन मात्रै चल्ने अवस्था छ । बेलबारी ५ स्थित नहरको पुलमा क्षति पुगेको छ । बेलबारीको ४ र ५ नम्बर वडाको वीचमा रहेको लिम्बूचौक र सभापुर जोड्ने पुलमा पनि क्षति पुगेको छ ।

बिराटनगर-१९ स्थित सिंघिया खोलाको पुलमा पनि दायाँवायाँर तल्लोभागमा खोलाले कटान गरेको छ ।

सुनसरीः १२ को मृत्यु, ३१ सय परिवार विस्थापित

सुनसरीमा बाढीका कारण १२ जनाको मृत्यु भएको पुष्टि भएको छ । मृत्यु हुनेमा बढी इटहरी नगरपालिकाका छन् । मृतककोे संख्या अझै बढ्ने अनुमान छ । ७ जना वेपत्ता भएका छन् । ३ जना घाइते भएका छन् । प्रारम्भिक रिपोर्टअनुसार बाढीका कारण झण्डै ३१ सय परिवार विस्थापित भएका छन् ।

सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी मुनका न्यौपानेले भनिन्, विस्थापित भएका मध्ये धेरैको घर भत्किएको छ । धेरै टाटीका घर हुन्छन् । झण्डै ३ हजार त्यस्ता घरमा क्षति पुगेको अनुमान छ ।’

विस्थापित भएकाहरुलाई सार्वजनिक भवन, मठमन्दिरमा राखिएको छ । र, उद्योग बाणिज्य संघ लगायत विभिन्न संघ संस्थासँग समन्वय गरेर खाना खुवाउने व्यवस्था मिलाइएको छ ।

मंगलबारदेखि जिल्ला दैवी प्रकोप उद्दार समितिले पनि राहत वितरण गर्न थालेको छ । सुनसरीमा १०८ त्रिपाल, १५ हजार ५०० किलो चामल, ९७० किलो दालका साथै चिउरा, विस्कुट, नुनतेल, भुजा, चाउचाउ पठाइएको गृह मन्त्रालयले जनाएको छ ।

सप्तरीः ४ को मृत्यु, ५ हजार घर बगे

लगातारको बाढीका कारण सप्तरी जिल्ला तहस-नहस बनेको छ । जिल्लाका प्रत्येक गाउँ र नगरपालिका बाढीको चपेटामा परेका छन् । ९ वटा गाउँपालिका र ८ वटा नगरपालिकामा बाढी पसेर गाउँहरु क्षतविक्षत बनाएको छ ।

जिल्लामा अहिलेसम्म ४ जनाको मृत्यु भएको प्रारम्भिक विवरण आएको छ । मृतक वालकको सदगति गर्ने ठाउँ नपाएर कोशीमा शव बगाइदिएको दर्दनाक दृश्य पनि यही सप्तरी जिल्लाकै हो ।

आइतबार साँझ खेत हेर्न गएका ब्रहमपुरका नथुनी रामलाई खोलाले बगायो । उनको शव सोमबार बिहान फेला परेको थियो । ६५ बषर्ीय उनलाई तारकेला खोलामा आएको बाढीले बगाएको हो ।

सप्तरीका विभिन्न खोलामा आएको बाढीका कारण ५ हजारभन्दा बढी घर बगाएको छ भने १५ हजार घर डुबानमा परेको प्रारम्भिक अनुमान छ । सप्तरी जिल्लामा ६ हजारभन्दा बढी परिवार विस्थापित भएका छन् ।

यसअघि २७ गते खाँडो खोलामा आएको बाढीमा परी राजविराज-१५, देउरी भरुवाका डोमी यादवको ज्यान गएको थियो । बाढी थुन्नका लागि खटिएका ६५ बर्षीय यादव खोलाको ढिस्कोमा पुरिएका थिए । उनको शव फेला पर्न सकेको छैन ।

सप्तरीका विभिन्न ठाउँको बाढीसँगै बाटो बगाउँदा विभिन्न गाउँको सम्बन्ध सदरमुकाम राजविराजसँग विच्छेद भएको छ । पूर्व-पश्चिम राजमार्गअन्तर्गत जिल्लाको भंगहास्थितको पुल अत्यन्तै जीर्ण भएर भत्किने संघारमा पुगेपछि त्यहाँ उच्च सतर्कता अपनाइएको छ ।

बाढीले सप्तरी जिल्लालाई नै तहस-नहस पार्दै पूर्व पश्चिम राजमार्गको एक दर्जन भन्दा बढी ठाउँमा क्षति पुर्‍याएको छ । प्रहरीका अनुसार जिल्लाको खडक, शम्भुनाथ, सुरुङ्गा नगरपालिका र हनुमाननगर कंकालिनी नगरपालिकासहित रुपनी, कृष्णासावरण गाउँपालिकास्थित पूर्व पश्चिम राजमार्गमा क्षति पुर्‍याएको छ । अहिले यी ठाउँहरुमा एकतर्फी रुपमा मात्रै सवारी आवागमन भइरहेको छ ।

सप्तरी जिल्लामा कृषकहरुले भर्खरै रोपाइँ गरेको अधिकांश धानखेती बाढीको चपेटामा परेको छ । रोपाइँ भएकामध्ये ८५ प्रतिशत धान बाढीसँगै बगेपछि कृषकहरु चिन्तित बनेका छन् । रोपाइँ भएका खेतमा १० फिटसम्म पानी र लेदो जमेको छ ।

राजविराज-कुनौली सडकखण्ड अन्तर्गत रञ्जितपुरमा बाटो बगाउँदा जिल्लाको दक्षिणी क्षेत्रका बासिन्दालाई आवत जावतमा समस्या भएको छ । अघिकांश गाउँका कच्ची सडकहरु बाढीले बगाएको छ । मलेठस्थित बाटो बाढीमा बग्दा केही गाउँका बासिन्दाको बाटो बन्द भएको छ । कठौना-पातो सडक खण्ड तीन ठाउँमा भत्किँदा दुई नगरपालिका र एक गाउँपालिकाका बासिन्दालाई आवत-जावतमा समस्या भएको छ ।

खड्ग नगरपालिकाको ७ र ८ स्थित पूर्वपश्चिम राजमार्गमा पर्ने खडक खोलाको पुलको पूर्व साईडको ५ वटा पिलर कटान गरी खसाएको छ भने अन्दाजी १० मिटर सडक कटान गरेको छ । शम्भुनाथ नगरपालिका ६ स्थित राजमार्गमा रहेको फापी खोलाको पुलको पश्चिमतिर भागमा कटान भएको छ भने रुपनी गाउँपालिका ६ स्थित दुधेला खोलाको पुलमा करिब तीन मिटर कटान गरेको छ ।

बाढीले सुरुङगा नगरपालिका ५ स्थित बि्रघना पुलको बाँया पट्टी अन्दाजी दुई फिट जति खाल्डो परेको कारण पुल जोखिममा रहेको प्रहरीले जनाएको छ । तत्काल पुल मर्मत हुन नसके राजमार्ग पूर्णरुपमा अवरुद्ध हुन सक्ने इलाका प्रहरी कार्यालय कडोरबनाले जनाएको छ ।

यस्तै कृष्णासावरण गाउँपालिका २ सितापुर स्थित गहेडी खोलाको पुलको पूर्वपट्ट िदक्षिण भागमा आधा कटान गरी जीर्ण बनाएको छ । यी ठाउँहरुमा एकतर्फी रुपमा मात्रै सवारी सञ्चालन भइरहेको छ । हनुमाननगर कंकालिनीमाई नगरपालिका १ स्थित हुली खोलाको पानी जमेर अवरुद्ध भएको राजमार्ग पानीको सतह घटेपछि आइतबार साँझबाटै सुचारु भएको जिल्ला प्रहरी कार्यालयले जनाएको छ ।

सिराहाः अढाइ सय घर भत्किए

सिरहा जिल्लामा सप्तरीको तुलनामा निकै कम क्षति भएको छ । प्रमुख जिल्ला अधिकारी कृष्ण श्रेष्ठका अनुसार बाढीका कारण २५८ वटा घर भत्किएका छन् । करिब दुई सय परिवारका पाँच सय जनसंख्या विस्थापित भएका छन् ।

जिल्लाको मिर्चैया, कल्याणपुर बर्साइन र सिराहाको इटारी, कर्जनहा आदि गाउँमा बढी क्षति पुगेको छ । लहानमा २० परिवार विस्थापित भएका छन् । सुदीपुरका ४० परिवार विस्थापित भएका छन् ।

बताहा र दलान खोलाको बाढी र कटानको समस्या बढी देखिएको छ । मुसहरलगायत दलित जातिले बढी क्षति बेहोर्नु परेको छ । खेतमै घर बनाएर बसेका कारण पनि उनीहरुका घरमा पानी भरिएको छ ।

अन्य जिल्लाको तुलनामा सिरहामा बाढीको प्रकोप कम रहेको प्रजिअ श्रेष्ठले बताए ।

महोत्तरीः ४ जनाको मृत्यु

महोत्तरीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी बाबुराम श्रेष्ठका अनुसार जिल्लामा बाढीमा परी हालसम्म चार जनाको मृत्यु भएको छ भने एक जना बेपत्ता छन् । तीन सय ४७ घरमा क्षति पुगेको छ भने करिब ४० हजार जनसंख्या विस्थापित भएको छ ।

जिल्लामा चार हजार जनालाई सुरक्षाकर्मीले उद्धार गरेका छन् । गोपालपुर, रहरपट्टी, सिंगियाही, मटिहानी, बालुवा, एकडाँडालगायत गाउँ बढी प्रभावित भएका छन् । क्षतिको पूर्ण विवरण संकलन भइरहेको प्रजिअ श्रेष्ठले बताए ।

सर्लाहीः ७ को मृत्यु, २ लाख प्रभावित

सर्लाहीमा बाढीबाट ७ जनाको मृत्यु भएको छ भने एकजना वेपत्ता भएका छन् । तर, प्रभावितहरुको संख्या निकै ठूलो छ ।

कुल जनसंख्याको २०/२५ प्रतिशत अर्थात झण्डै २ लाख मानिस बाढीबाट प्रभावित भएको स्थानीय प्रशासनको आंकलन छ । प्रमुख जिल्ला अधिकारी प्रदिपराज कणेलले भने, ‘पानी घटेको छ र, क्षतिको विवरण संकलनको काम भइरहेको छ ।’

सूचना अधिकारी लक्ष्मीप्रसाद खरेलका अनुसार गरिब र पीछडिएको मानिसहरु बाढीबाट नराम्ररी प्रभावित भएको छ । सरकारी राहत पुर्‍याउनु पर्नेहरुको संख्या लाख बढी रहेको उनले बताए ।

विस्थापित भएकाहरुलाई सार्वजनिक भवन तथा खुला ठाउँमा त्रिपालमा राखिएको छ र, विभिन्न संघ संस्थाले ड्राइफुट दिएका छन् ।

तर, कति घरमा क्षति पुग्यो वा भत्कियो भन्ने यकिन तथ्यांक छैन । यसका लागि एक साता समय लाग्ने सीडीओ कणेलले बताए ।

केन्द्रबाट राहत पुर्‍याउन थालिएको छ । मंगलबार जिल्ला दैवी प्रकोप उद्धार समितिले तोकेको ६ ठाउँमा राहत झारेर वितरण गरिएको छ भने आज बुधबार तीन ठाउँमा झार्ने तयारी छ ।

बाराः ७ सय घरमा पूर्ण क्षति

बाढीका कारण बारा जिल्लामा ३ जनाको मृत्यु भएको छ भने १ जना वेपत्ता भएका छन् । प्रभावितहरुको संख्या ३ हजार बढी छ ।

जिल्लामा करिव ७०० घरमा पूर्ण रुपमा क्षति भएको छ भने ११३० घरमा आंशिक क्षति भएको छ ।

सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी मुकेशकुमार केशरीले अनलाइनखबरसँग भने, कतिपय ठाउँमा सञ्चार सम्पर्क हुन सकेको थिएन, त्यसैले क्षतिको विवरण आउने क्रम जारी छ ।’

बाढीबाट विस्थापित भएकाहरुलाई सार्वजनिक भवनहरुमा राखिएको छ र खानाको व्यवस्था गरिएको छ । केही पीडितहरु भने आफन्त कहाँ छन् ।

बाढीका कारण बारा जिल्लाको सडक संरचनामा ठूलो क्षति भएको छ । धेरै ठाउँमा सडकहरु बगाएको छ भने पूर्वपश्चिम राजमार्ग अन्तरगतको दुधौरा पुलसमेत भासिएको छ । त्यस्तै हेटौंडा जाने बाटोमा पर्ने ३ नम्बर पुलमा पनि क्षति पुगेको छ ।

पर्सामा पाँचको मृत्यु

पर्साका सहायक प्रजिअ दुर्गादत्त पौडेलका अनुसार डुबानमा परेर जिल्लामा हालसम्म पाँच जनाको मृत्यु भइसकेको छ । मंगलबार मात्र राहत वितरणका लागि आएको हेलिकोप्टर हेर्न दौडेका एक बालकको ठोरीमा खाल्डोमा डुबेर मृत्यु भएको छ ।

हजारौं हेक्टरमा लगाइएको धानबाली जलमग्न छ । पाँच सयभन्दा बढी घर डुबानमा परेका र करिब तीन हजार जनसंख्या विस्थापित भएको छ । पर्साका उत्तर, पश्चिम र दक्षिणी भेगमा परेका निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ४ र ५ बाढीबाट बढी प्रभावित भएका छन् । मसिहानिया, नगवा, बागवान, पट्टेरवा, धोविनीलगायत गाउँ तथा वीरगन्ज महानगरका केही वडा पनि डुबानमा परेका छन् ।

रौतहटः १८ को मृत्यु, झण्डै ७ लाख प्रभावित

बाढीका कारण रौतहट जिल्लामा मृतकको संख्या १८ पुगेको छ भने ३ जना वेपत्ता भएको छ । देवाही, प्रेमपुर गोनाही र लालबकैया नदी आसपासका क्षेत्रहरु बाढीबाट बढी प्रभावित छन् । बाढीका कारण जिल्लाभरमा ३० हजार घरधुरी प्रभावित भएका छन् तर, ग्रामीण क्षेत्रबाट रिपोर्ट आउन सकेको छैन । फुस र ईंटाका कच्ची घरहरु भत्किएका छन् ।

जिल्लाभरमा ६ लाख ८८ हजार २७ जना प्रभावित भएको स्थानीय प्रशासनको अनुमान छ । जसमध्ये १ लाख ६ हजार ९९५ घरधुरीलाई त्रिपाल चाहिने देखिएको प्रशासनले जनाएको छ ।

बुधबार फेरि पानी परेको छ, जसले सडक किनार र स्कुलमा पाल हालेर बसेकाहरुको विजोग भएको छ । ओत लाग्ने र खाना पकाउने ठाउँ समेत छैनन् । त्रिपाल र खानेकुराको बढी माग छ । केन्द्रबाट पठाएको राहत निकै अपर्याप्त भएको छ ।

रुपन्देहीः एकको मृत्यु, दुई घाइते

बाढी पहिरोले यस वर्ष रुपन्देहीमा भने खासै धेरै क्षति नगरेको स्थानीय प्रशासनले जानकारी दिएको छ । तर, कोटही माईमा एउटा घर तत्कँदा १५ वर्षका किशोरको मृत्यु भएको छ भने उनका बुबाआमा दुबैजना घाइते बनेका छन् ।

जिल्ला प्रशासन कार्यालय रुपन्देहीका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी शम्भुप्रसाद रेग्मीले अनलाइनखबरलाई दिएको जानकारी अनुसार तिलोत्तमा नगरपालिकामा ७/ ८ वटा पक्कीघरहरु भत्किएका छन् । त्यहाँका पीडितहरु आफन्तकहाँ आश्रय लिएर बसिरहेका छन् ।

यस वर्ष गुल्मी, अर्घाखाँची लगायतका जिल्लाहरुमा विगतको जस्तो ठूलो पानी नपरेका कारण रुपन्देहीको तिनाउ खोलाले खासै बिगार नगरेको रेग्मीले बताए । उनले भने- ‘गत वर्ष बाढीले एउटा पुल भत्काएको थियो, तर यस वर्ष रुपन्देही जिल्लामा पर्ने पूर्वपश्चिम राजमार्गमा कुनै क्षति पुगेको छैन । जनधनको क्षति पनि अन्यत्रभन्दा कम छ ।’

तर, जिल्लाबाट अन्यत्र जाने बाटोमा भने राजमार्ग अवरुद्ध हुँदा जिल्ालबासीहरु पनि प्रभावित बनेको रेग्मीले बताए । नवलपरासीको दाउन्नेमा राजमार्ग भत्किँदा आवत जावतमा समस्या परेको उनले बताए । दाउन्नेको सडक मंगलबार बेलुका सुचारु भए पनि फेरि केही घण्टाका लागि आवागमन बन्द गरेर मर्मत भइरहेको उनले जानकारी दिए ।

रेग्मीका अनुसार बुटवलबाट पाल्पातर्फ जाने सडक शिद्धबाबा भन्ने स्थानमा पहिरोले पुरिँदा यातायात अवरुद्ध भएको थियो । पहिरो पन्छाएपछि त्यहाँको बाटो खुलिसकेको छ ।

बर्दियाः ५ को मृत्यु, राप्ती र बबईको बबण्डर

यस वर्षको बाढीले मध्यपश्चिममा सबैभन्दा धेरै क्षति बर्दिया जिल्लामा भयो । बाढीका कारण जिल्लामा ५ जनाको मृत्यु भएको जिल्ला प्रशासन कार्यालयले जनाएको छ ।

मृत पाँचमध्ये तीनजना बबई नदीको बाढीमा परेका थिए । मृत्यु हुनेमा ठाकुर बाबा नगरपालिका ५ खोनपुरका ६० वर्षीय गोविन्द थारु र बारबर्दिया नगरपालिका १० गन्धर्व टोलका राजेन्द्र थारु छन् । एकजना महिलाको सनाखत हुन सकेको छैन ।

त्यस्तै ठाकुरबाबा नगरपालिका २ मा घरको भित्ता भत्किएर ७० वर्षीय साहुनी थारुको मृत्यु भएको छ । गुलरिया नगरपालिका ३ संगमवस्तीका ५३ वर्षीय बलबहालुर सिंहको घरनजिकै नातामा डुवेर मृत्यु भएको हो ।

बर्दियामा बाढीका कारण ४ जना घाइते छन् । उनीहरुमध्ये एकको अवस्था चिन्ताजनक रहेको जिल्ला प्रशासन कार्यालयले जनाएको छ ।

डुवानका कारण करिव ५ हजार परिवार विस्थापित भएको र तीमध्ये केही बाढीको पानी घटेपछि घर फर्किसकेको जिल्ला प्रशासन कार्यालय बर्दियाले जनाएको छ ।

यस वर्ष बबई नदीले बितण्डा मच्चाएको छ । बाढीमा परी नदी तटीय क्षेत्रका ठूलो भूभाग डुवानमा परेको छ भने डुवानका कारण बर्दियाको मुख्य वाली धानखेतीमा ठूलो असर परेको छ । बर्दियाका सडकहरुमा भने खासै क्षति पुगेको छैन । तर, बबई नदीेको पुल भासिँदा निकै ठूलो क्षति भएको छ ।

बर्दियामा पश्चिम राप्तीले यसवर्ष निकै ठूलो संख्यामा डुबान समस्या निम्त्याएको छ ।

Facebook Comments

155 प्रतिक्रिया

 1. 【香水】治癒系白茶香水 Elizabeth Arden White Tea – Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle 【香水】治癒系白茶香水 Elizabeth Arden White Tea, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle: 【香水】治癒系白茶香水 Elizabeth Arden White Tea, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle

 2. Sportsmail provides a complete run down of the Premier League big six and their summers so far. We assess what could yet happen at the top clubs between now and the August 31 deadline. Premier League big six transfer check-up: Who have they bought, what do they need and who could they sign in the final days of the summer window?

 3. Ex-Liverpool chairman Martin Broughton believes a groundshare with rivals Everton should be seriously considered. Broughton left Anfield at the beginning of the month. Liverpool and Everton should move in together, says former Reds chairman Martin Broughton

 4. Read our in-depth iPhone XS Max review
  Read our hands-on iPhone XR review
  link
  Read our hands-on Apple Watch 4 review
  iPhone XS price and release date
  iPhone XS

 5. Ernest Quintana, 78, was at Kaiser Permanente Medical Center in Fremont when a doctor – appearing on the robot’s screen – informed him that he would die within a few days.

  A family friend wrote on social media that it was “not the way to show value and compassion to a patient“.

  The hospital says it “regrets falling short” of the family’s expectations.

  Mr Quintana died the next day.

 6. These three figures — William Rick Singer, Mark Riddell and Rudolph Meredith, respectively — are at the center of the nationwide scandal in which 33 parents are accused of using their wealth and means to help their children game the college admissions system.
  But those three names do not appear anywhere in the complaint text, though the document gives enough clues to make clear who is who. Instead, they are named as Cooperating Witness 1, 2 and 3, and each agreed to plead guilty and to cooperate with the government in the hope of obtaining leniency when they are sentenced, the complaint says.

 7. On how she landed on her direction in life:

  “I always knew I was meant to be working in art, I just never knew how. In school, was so confused and always switched my majors around. In 2015, I decided to take a break from school to help out at home and that’s when I discovered my passion for fashion illustration. I drew/a> an illustration of Jhene Aiko and she liked it on Instagram. It kind of grew from there.”

 8. Christina was born in the royal castle Tre Kronor on 18 December S. 8 December] 1626. Her parents were the Swedish king Gustavus Adolphus and his German wife, Maria Eleonora, had already had two daughters—a stillborn princess in 1620, and then the first Princess Christina, who was born in 1623 and died the following year.3] Excited expectation surrounded Maria Eleonora’s third pregnancy in 1626. When the baby was born, it was first thought to be a boy as it was “hairy” and screamed “with a strong, hoarse voice.”she later wrote in her autobiography that, “Deep embarrassment spread among the women when they discovered their mistake.” The king, though, was very happy, stating, “She’ll be clever, she has made fools of us all!”6] From most accounts, Gustav Adolf appears to have been closely attached to his daughter, and she appears to have admired him greatly.

 9. A court has ruled that the building is illegal, and the €57 million ($64 million) Chateau Diter will now have to be knocked down.
  Property developer Pierre Diter, who owns the chateau in the town of Grasse, in Southern France, has 18 months to raze the building and faces a fine of €200,000 ($226,000), Pierre-Jean Gaury, attorney general at the court of appeal in Aix-en-Provence, told CNN.
  “Patrick Diter was accused of having executed important works on a land without authorization,” said Gaury.

 10. I like this post, enjoyed this one thanks for putting up.

 11. Great write-up, I am normal visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 12. Despite residing in Germany for nearly 30 years, there are still some things I cannot wrap my mind around. I may have married a German, pay German taxes, and have German(-American) children, but I guess my US mentality still shines through.

  Like when it comes to personal space. I’ll be standing in the supermarket, in front of a shelf full of products, deliberating over the selection, and inevitably a hand will slip itself in front of my face and grab an item from the row. Many Germans seem to not have any qualms about this at all, but it still takes me aback sometimes.

 13. Simply wanna remark that you have a very decent site, I love the design and style it really stands out.

 14. I see something genuinely special in this web site.

 15. Some really wonderful blog posts on this internet site, thank you for contribution. “I finally know what distinguishes man from other beasts financial worries. – Journals” by Jules Renard.

 16. But a smiling visitant here to share the love (:, btw great design and style. “Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler.” by Albert Einstein.

 17. Some truly quality content on this web site , saved to favorites .

 18. My wife and i have been absolutely thrilled Emmanuel could round up his homework from your precious recommendations he grabbed from your very own blog. It’s not at all simplistic to just happen to be making a gift of guidance which usually others might have been trying to sell. And we all do know we need you to thank for this. The main explanations you have made, the easy site navigation, the friendships you make it possible to promote – it’s got all spectacular, and it is making our son in addition to our family imagine that that article is entertaining, and that’s incredibly essential. Thank you for everything!

 19. Real wonderful information can be found on website . “Prayer is the wing wherewith the soul flies to heaven, and meditation the eye wherewith we see God.” by Ambrose of Milan.

 20. you are actually a excellent webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a magnificent process in this topic!

 21. I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “If you see a snake, just kill it. Don’t appoint a committee on snakes.” by H. Ross Perot.

 22. you’re actually a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a fantastic job in this topic!

 23. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 24. Its excellent as your other posts : D, thankyou for putting up. “To be able to look back upon ones life in satisfaction, is to live twice.” by Kahlil Gibran.

 25. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 26. I just couldn’t depart your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard info an individual provide on your visitors? Is gonna be back frequently to investigate cross-check new posts.

 27. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply great and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 28. Some really nice and useful information on this website, too I conceive the design has good features.

 29. You are my breathing in, I own few blogs and very sporadically run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 30. Regards for helping out, superb info. “If you would convince a man that he does wrong, do right. Men will believe what they see.” by Henry David Thoreau.

 31. hi!,I really like your writing very so much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL? I require a specialist on this space to unravel my problem. May be that is you! Looking ahead to look you.

 32. I wanted to write a quick word in order to say thanks to you for all the nice items you are writing on this site. My time consuming internet research has at the end been recognized with brilliant ideas to go over with my family. I ‘d state that that we readers actually are unequivocally blessed to exist in a magnificent site with many brilliant professionals with great concepts. I feel rather blessed to have come across your entire web site and look forward to really more fun moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 33. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 34. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 35. hello!,I love your writing very a lot! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem. May be that is you! Having a look ahead to look you.

 36. Absolutely indited articles, Really enjoyed reading through.

 37. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect web site.

 38. I genuinely enjoy looking at on this internet site, it has great articles. “A short saying oft contains much wisdom.” by Sophocles.

 39. Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and include almost all important infos. I would like to look extra posts like this.

 40. Some really nice and useful information on this internet site, as well I believe the design and style contains great features.

 41. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply great and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 42. excellent put up, very informative. I ponder why the opposite
  experts of this sector do not notice this. You must continue your writing.
  I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 43. We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our
  community. Your web site provided us with valuable info to
  work on. You’ve done a formidable task and our whole neighborhood will likely be grateful to you.

 44. Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this information together.
  I once again find myself spending way too much time
  both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 45. Exceptional post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Many thanks!

 46. I blog quite often and I truly thank you
  for your content. Your article has really peaked my interest.
  I’m going to book mark your website and keep
  checking for new information about once a week.
  I subscribed to your Feed as well.

 47. You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be really something that I believe I might never understand.
  It kind of feels too complex and extremely huge for me.
  I am looking forward on your subsequent post, I’ll attempt to get the
  hold of it!

 48. I think the admin of this web site is in fact working hard in support of his web site, as here every stuff is
  quality based data.

 49. great publish, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this sector don’t realize this.
  You should proceed your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 50. Fastidious response in return of this matter with real arguments and
  explaining everything about that.

 51. Greate pieces. Keep writing such kind of info on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You’ve performed an excellent job.
  I’ll certainly digg it and for my part suggest to my friends.
  I am sure they will be benefited from this website.

 52. of course like your web-site but you have to take a look at the spelling on quite a few
  of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the
  truth nevertheless I will certainly come back again.

 53. Touche. Solid arguments. Keep up the good effort.

 54. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent
  blog!

 55. Have you ever considered about including a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is important
  and all. However just imagine if you added some great pictures or videos to give
  your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images
  and videos, this site could definitely be one of the most beneficial in its niche.
  Great blog!

 56. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 57. Really when someone doesn’t know afterward its up to other visitors that they will help, so here it takes place.

 58. Thanks very interesting blog!

 59. Good day very cool site!! Guy .. Excellent ..
  Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also?
  I am happy to find so many helpful info right here in the publish,
  we want develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 60. Thank you for every other great article. The place else could anybody get that type
  of info in such an ideal approach of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.

 61. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help prevent content
  from being stolen? I’d truly appreciate it.

 62. Hello! I realize this is sort of off-topic however I needed to
  ask. Does building a well-established blog like yours require
  a large amount of work? I am brand new to operating a blog but I do write
  in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any kind
  of suggestions or tips for new aspiring blog owners.

  Appreciate it!

 63. Hi there Dear, are you genuinely visiting this website regularly, if
  so afterward you will absolutely obtain nice knowledge.

 64. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A design like yours
  with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Thanks a
  lot

 65. As the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be
  famous, due to its quality contents.

 66. I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to blogroll.

 67. Ahaa, its pleasant conversation regarding this paragraph at this place at this webpage, I have read all that, so now me
  also commenting at this place.

 68. Hello, this weekend is nice for me, since this time i am reading this fantastic educational article
  here at my home.

 69. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this
  website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.
  many thanks

 70. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s
  both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I am very happy I came across this in my search for something concerning this.

 71. Usually I do not read article on blogs, but I wish to say that
  this write-up very compelled me to check
  out and do it! Your writing taste has been amazed me.

  Thank you, very nice post.

 72. I have read so many articles on the topic of the blogger lovers however this piece of writing
  is actually a pleasant article, keep it up.

 73. Thanks on your marvelous posting! I truly enjoyed
  reading it, you’re a great author. I will remember to
  bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage you to definitely
  continue your great posts, have a nice afternoon!

 74. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew
  where I could find a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 75. I visit every day a few web sites and websites to read posts, except this weblog offers feature based content.

 76. Hola! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead
  and give you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to
  say keep up the fantastic job!

 77. Great post however , I was wondering if
  you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Kudos!

 78. Hi there to every , because I am truly eager of reading
  this webpage’s post to be updated on a regular basis.

  It carries good material.

 79. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u
  got this from. many thanks

 80. Hi, i believe that i saw you visited my site thus i got here to
  return the choose?.I am trying to find things to enhance my site!I assume its adequate to make
  use of a few of your ideas!!

 81. I was reading some of your blog posts on this site and I believe this website is really instructive! Retain putting up.

 82. Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this site, and piece
  of writing is in fact fruitful in favor of me, keep up posting these types of content.

 83. I’m no longer sure the place you’re getting your info, but great
  topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I was looking
  for this info for my mission.

 84. Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the
  favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 85. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 86. Please let me know if you’re looking for a author for your blog.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please
  blast me an email if interested. Many thanks!

 87. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent
  blog!

 88. You need to be a part of a contest for one of the finest blogs online.
  I’m going to recommend this site!

 89. This site really has all the information and facts I
  needed about this subject and didn’t know who to ask.

 90. Hi there, You have done a great job. I will certainly digg it
  and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 91. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I
  am having problems with your RSS. I don’t know why I am
  unable to join it. Is there anybody having similar RSS problems?
  Anybody who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 92. Excellent post. I used to be checking continuously this weblog and
  I’m inspired! Extremely helpful information particularly the
  last section 🙂 I deal with such info much. I used to be seeking this particular info for a very long time.

  Thank you and good luck.

 93. I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 94. fantastic put up, very informative. I wonder why the other
  specialists of this sector do not realize this.

  You should continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’
  base already!

 95. Thanks to my father who stated to me regarding this web site,
  this blog is truly awesome.

 96. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I
  decided to check out your blog on my iphone during
  lunch break. I really like the knowledge you present
  here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 97. It is not my first time to pay a quick visit this site, i am browsing this web site dailly and get
  pleasant information from here all the time.

 98. Hoqdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time
  choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  Thhe reason I ask is because your layout seems different thhen most blogs annd I’m looking for something completely
  unique. P.S Apologies for being off-topic but
  I had to ask!

 99. I like the valuable information you provide
  in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly.

  I am quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 100. It’s difficult to find experienced people on this subject, however, you seem like you know what you’re talking
  about! Thanks

 101. Thank you so much for giving everyone an extremely terrific chance to read articles and blog posts from this website. It is usually so kind and also full of a great time for me and my office fellow workers to search your web site a minimum of three times weekly to read through the newest stuff you will have. And lastly, I’m usually impressed for the astounding thoughts you give. Selected 3 ideas in this posting are surely the most suitable we have all had.

 102. fantastic points altogether, you simply won a new reader. What might you recommend in regards to your post that you just made a few days in the past? Any certain?

 103. You have brought up a very superb details , regards for the post.

 104. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 105. I’ll right away seize your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.

 106. Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 107. You have brought up a very great details , thankyou for the post.

 108. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check
  out and do so! Your writing style has been surprised me.

  Thanks, very great post.

 109. You’re so awesome! I don’t suppose I’ve truly
  read a single thing like that before. So good to discover
  someone with unique thoughts on this issue. Seriously..
  thank you for starting this up. This website is something that is needed
  on the web, someone with a bit of originality!

 110. Stunning story there. What happened after? Thanks!

 111. You have remarked very interesting points! ps decent web site.

 112. I’ve learn several just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot attempt you set to make one of these wonderful
  informative site.

 113. It’s awesome in favor of me to have a site,
  which is good designed for my know-how. thanks admin

 114. I could not refrain from commenting. Exceptionally
  well written!

 115. There’s definately a loot to find out about this issue.
  I love all of the points you havee made.

 116. It’s wonderful that you are getting thoughts from this paragraph
  as well as from our argument made here.

 117. Right away I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming
  over again to read additional news.

 118. I like this blog very much, Its a really nice position to read and incur information. “Practice, the master of all things.” by Augustus Octavius.

 119. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 120. I’ve recently started a web site, the info you provide on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “So full of artless jealousy is guilt, It spills itself in fearing to be spilt.” by William Shakespeare.

 121. Paragraph writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write if not it is difficult to write.

 122. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the
  head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 123. Hi there, its nice post concerning media print, we
  all understand media is a fantastic source of information.

 124. What’s up to every single one, it’s genuinly a good forr me to ppay a visit this web
  site, it contains importqnt Information.

 125. I haven’t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 126. I do consider all of the ideas you have introduced for your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 127. I want to get across my affection for your kind-heartedness in support of women who require help on in this theme. Your very own dedication to passing the message throughout became incredibly significant and have in every case empowered women much like me to attain their pursuits. Your valuable guidelines means a great deal a person like me and extremely more to my mates. Thank you; from each one of us.

 128. I will right away grasp your rss feed as I can’t to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 129. Really no matter if someone doesn’t know afterward its up
  to other visitors that they will help, so here it happens.

 130. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a
  lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me mad so any help is very
  much appreciated.

 131. Hey there just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the
  same outcome.

 132. If some one desires to be updated with newest technologies therefore he
  must be pay a visit this web page and be up to date daily.

 133. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found
  that it is really informative. I am going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 134. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and withoujt a doubt, you have hit the nil
  on the head. The problem is something which too few people arre speaking intelligently about.
  I am ver happy I stumbled across ths during my search for something concerning this.

 135. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
  it in two different browsers and both show the same outcome.

 136. excellent points altogether, you simply gained a new reader. What might you recommend about your post that you made a few days ago? Any positive?

 137. I’ve recently started a web site, the information you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “There can be no real freedom without the freedom to fail.” by Erich Fromm.

 138. I’ve recently started a site, the info you offer on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “It is a great thing to know our vices.” by Cicero.

 139. As soon as I detected this web site I went on reddit to share some of the love with them.

 140. What i don’t understood is in fact how you’re not really a lot more smartly-preferred than you may be now. You’re very intelligent. You understand thus significantly in relation to this subject, made me for my part imagine it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be interested except it’s something to do with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 141. You can definitely see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. “If you feel yourself falling, let go and glide.” by Steffen Francisco.

 142. I gotta favorite this site it seems very useful very helpful

 143. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

Leave a Reply

Your email address will not be published.